Mitić protiv Srbije

Država na koju se presuda odnosi
Srbija
Institucija
Evropski sud za ljudska prava
Stepen važnosti
3
Jezik
Srpski
Datum
24.10.2024
Članovi
6
6-1
Kršenje
6
6-1
Nekršenje
nije relevantno
Ključne reči
(Čl. 6) Pravo na pravično suđenje
(Čl. 6) Krivični postupak
(Čl. 6-1) Suđenje u razumnom roku
Broj predstavke
59711/21
Zbirke
Sudska praksa
Presuda ESLJP
Odbor
Sažetak
Predmet se odnosi na pritužbu podnosioca da mu je povređeno pravo na suđenje u razumnom roku zbog dužine trajanja krivičnog postupka koji se protiv njega vodio pred Višim sudom u Beogradu – Posebno odelјenje.

Protiv podnosioca i još 34 lica je početkom oktobra meseca 2006. godine, nakon sprovedene istrage, podignuta je optužnica od strane tadašnjeg Okružnog javnog tužilaštva u Beogradu – Specijalno tužilaštvo, a u naredne 3 godine je podignuto još šest optužnica. Postupci su pred tada Okružnim sudom u Beogradu spajani, tako da je osporeni postupak vođen protiv ukupno 40 okrivlјenih lica za više od 50 krivičnih dela. Podnosiocu je stavlјeno na teret izvršenje krivičnog dela zloupotreba položaja odgovornog lica u saizvršilaštvu. Glavni pretres je započet 23. januara 2007. godine. Od podnošenja optužnice do donošenja prve prvostepene presude sud je ročište za glavni pretres zakazo 351 put i održao 321 put.

Viši sud u Beogradu – Posebno odelјenje je 13. novembra 2014. godine doneo presudu koja je 13. novembra 2014. godine, pored ostalog, ukinuta u odnosu na podnosioca i predmet je vraćen na ponovno suđenje. Pripremno ročište u ponovnom postupku je zakazano za mart 2015. godine. Ročišta za glavni pretres su potom zakazivana svakog meseca, po više radnih dana. Nakon sprovedenog postupka, Viši sud u Beogradu – Posebno odelјenje je 10. aprila 2017. godine, pored ostalog, podnosioca oglasio krivim i osudio na kaznu zatvora.

Apelacioni sud u Beogradu – Posebno odelјenje je 18. juna 2018. godine preinačio prvostepenu presudu u odnosu na podnosioca i oslobodio ga je od optužbe.
Podnosilac je u avgustu mesecu 2018. godine podneo Ustavnom sudu ustavnu žalbu zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku. Ustavni sud je 29. aprila 2021. godine njegovu ustavnu žalbu odbio kao neosnovanu.

U predstavci Evropskom sudu za ljudska prava, podnosilac se prituživao na povredu prava na suđenje u razumnom roku iz člana 6. stav 1. Konvencije, zbog prekomernog trajanja krivičnog postupka koji je vođen protiv njega.

Sud je konstatovao da su se u konkretnom slučaju optužbe odnosile na organizovani kriminal, odnosno da se radilo o veoma složenom predmetu imajući u vidu veliki broj optuženih i obimni dokazni materijal, što je neizbežno otežavalo zadatak da se sudi optuženima u poređenju sa običnim krivičnim postupkom. Međutim, Sud je zaklјučio da ove činjenice same po sebi ne mogu opravdati trajanje postupka od skoro 12 godina.

Imajući u vidu svoju sudsku praksu o ovakvim pitanjima, Sud je zaklјučio da je u ovom slučaju dužina postupka bila prekomerna i da nije ispunila zahtev „razumnog roka“ zbog čega je utvrdio povredu člana 6. stav 1. Konvencije.
Preuzmite presudu u pdf formatu

 

 ЕВРОПСКИ СУД ЗА ЉУДСКА ПРАВА

ЧЕТВРТО ОДЕЉЕЊЕ

ПРЕДМЕТ МИТИЋ против СРБИЈЕ

(Представка број 59711/21)

ПРЕСУДА

СТРАЗБУР

24.  октобар 2024. године

Ова пресуда је коначна, али може бити предмет редакцијских измена.

У предмету Митић против Србије,

Европски суд за људска права (Четврто одељење), на заседању Одбора у саставу:

Anne Louise Bormann, председница,
Sebastian Răduleţu,
Mateja Đurović, судије, и
Viktoriya Maradudina, в.д. заменика секретара Одељења,

Након већања на затвореној седници 3. октобра 2024. године, Доноси следећу пресуду, која је усвојена тог дана:

ПОСТУПАК

  1. Предмет је покренут представком против Републике Србије која је поднета Суду 25. новембра 2021. године у складу са чланом 34. Конвенције за заштиту људских права и основних слобода (у даљем тексту: Конвенција).
  2. Подносиоца представке је заступао господин М. Стефановић, адвокат из Београда.
  3. Влада Републике Србије ( у даљем тексту: Влада) је обавештена о представци.

ЧИЊЕНИЦЕ

  1. Детаљи о подносиоцу и информације релевантне за представку представљени су у приложеној табели.
  2. Подносилац се притуживао на прекомерну дужину кривичног поступка.

ПРАВО

I. НАВОДНА ПОВРЕДА ЧЛАНА 6. СТАВ 1. КОНВЕНЦИЈЕ

  1. Подносилац се притуживао да је трајање предметног кривичног поступка било некомпатибилно с захтевом „разумног рока.“ Он се позвао на члан 6. став 1. Конвенције.
  2. Суд понавља да се оправданост дужине поступка мора проценити у светлу околности случаја и узимајући у обзир следеће критеријуме: сложеност предмета, понашање подносиоца и надлежних органа и значај који спор има за подносиоца (видети, између многих других релевантних предмета, Pélissier и Sass против Француске [ВВ], број 25444/94, став 67, EСЉП 1999-II, и Фридлендер против Француске [ВВ], број 30979/96, став 43, EСЉП 2000-VII).
  3. У водећим случајевима Kalashnikov против Русије, број 47095/99, ст. 122-35, ЕСЉП 2002-VI и Јовановић против Србије [Одбор], број 29763/07, од 28. марта 2017. године, Суд је већ утврдио повреде у вези са питањима сличним онима у овом предмету.
  4. Након разматрања целокупног материјала који му је достављен, Суд није установио ниједну чињеницу нити аргумент који би могао оправдати укупну дужину поступка на националном нивоу. Суд може прихватити да се одређена кашњења у поступку могу објаснити чињеницом да су домаћи органи морали да се баве веома сложеним предметом који је укључивао велики број оптужених и обимне доказе. Поступак који се разматра у овом случају односио се на оптужбе за организовани криминал што је неизбежно отежавало задатак да се суди оптуженима у поређењу са обичним кривичним предметима (видети Horychпротив Пољске, број 13621/08, став 115, од 17. априла 2012. године). Међутим, ове чињенице саме по себи не могу оправдати укупну дужину поступка од скоро 12 година (видети, на пример, Süveges против Мађарске, број 50255/12, ст. 122-28, од 5. јануара 2016. године). Имајући у виду своју судску праксу о оваквим питањима, Суд сматра да је у овом случају дужина поступка била прекомерна и није испунила захтев „разумног рока“.
  5. Ове су притужбе стога прихватљиве и откривају повреду члана 6. став 1. Конвенције.

II. ПРИМЕНА ЧЛАНА 41. КОНВЕНЦИЈЕ

  1. С обзиром на прикупљену документацију и своју судску праксу (видети, нарочито, Kalashnikov, горе цитиран ст. 140-43), Суд сматра да је разумно доделити износе наведене у приложеној табели.

ИЗ ОВИХ РАЗЛОГА, СУД, ЈЕДНОГЛАСНО,

  1. Проглашава представку прихватљивом;
  2. Закључује да ова представка показује повреду члана 6. став 1. Конвенције у вези са прекомерним трајањем кривичног поступка;
  3. Сматра

(a) да Тужена држава мора да плати подносиоцу, у року од три месеца, износ назначен у приложеној табели, који мора да се конвертује у валуту Тужене државе по курсу који важи на дан исплате;

(б) да од истека наведених три месеца до исплате, камата на горе наведене износе мора бити платива по стопи која је једнака граничној активној каматној стопи Европске централне банке током периода неиспуњавања обавеза, плус три процентна поена.

 

Састављено на енглеском језику и прослеђено у писаном облику 24. октобра 2024. године, у складу с правилом 77. ст. 2. и 3. Пословника о раду Суда.

      Viktoriya Maradudina                                             Anne Louise Bormann

 в.д. заменика секретара                                                 председница

 

ПРЕСУДА МИТИЋ ПРОТИВ СРБИЈЕ

ДОДАТАК

Представка поднета на основу притужбе према члану 6. став 1. Конвенције(прекомерна дужина кривичног поступка)

Број представке

Датум иницирања

Име подносиоца представке

Датум рођења

Почетак поступка 

Крај поступка

Укупно трајање 

 Нивои судске надлежности

Износ додељен за нематеријалну штету по подносиоцу представке (у еврима)[1] [2]

Износ који се додељује за трошкове и издатке по представки (у еврима)[3]

59711/21

25.11.2021.

Љубиша МИТИЋ

1960.

 

11.09.2006.

 

15.06.2018.

 

11 године, 9 месеци и 5 дана

2 нивоа надлежности

4.200

250


[1] Као и било који порез који би могао бити надокнађен подносиоцу представке.

[2] Мање било који износи који су евентуално већ плаћени по овом основу на домаћем нивоу.

[3] Као и било који порез који би могао бити надокнађен подносиоцу представке.

 

Prevod i sažetak presude preuzeti sa sajta Zastupnika Srbije pred ESLJP

 

 

FOURTH SECTION

CASE OF MITIĆ v. SERBIA

(Application no. 59711/21)

JUDGMENT

STRASBOURG

24 October 2024

This judgment is final but it may be subject to editorial revision.

In the case of Mitić v. Serbia,

The European Court of Human Rights (Fourth Section), sitting as a Committee composed of:

 Anne Louise Bormann, President,
 Sebastian Răduleţu,
 Mateja Đurović, judges,

and Viktoriya Maradudina, Acting Deputy Section Registrar,

Having deliberated in private on 3 October 2024,

Delivers the following judgment, which was adopted on that date:

PROCEDURE

1.  The case originated in an application against Serbia lodged with the Court under Article 34 of the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms (“the Convention”) on 25 November 2021.

2.  The applicant was represented by Mr M. Stefanović, a lawyer practising in Belgrade.

3.  The Serbian Government (“the Government”) were given notice of the application.

THE FACTS

4.  The applicant’s details and information relevant to the application are set out in the appended table.

5.  The applicant complained of the excessive length of criminal proceedings.

THE LAW

  1. ALLEGED VIOLATION OF ARTICLE 6 § 1 OF THE CONVENTION

6.  The applicant complained that the length of the criminal proceedings in question had been incompatible with the “reasonable time” requirement. He relied on Article 6 § 1 of the Convention.

7.  The Court reiterates that the reasonableness of the length of proceedings must be assessed in the light of the circumstances of the case and with reference to the following criteria: the complexity of the case, the conduct of the applicant and the relevant authorities and what was at stake for the applicant in the dispute (see, among many other authorities, Pélissier and Sassi v. France [GC], no. 25444/94, § 67, ECHR 1999II, and Frydlender v. France [GC], no. 30979/96, § 43, ECHR 2000VII).

8.  In the leading cases of Kalashnikov v. Russia, no. 47095/99, §§ 122-35, ECHR 2002-VI and Jovanović v. Serbia [Committee], no. 29763/07, 28 March 2017, the Court already found a violation in respect of issues similar to those in the present case.

9.  Having examined all the material submitted to it, the Court has not found any fact or argument capable of justifying the overall length of the proceedings at the national level. The Court can accept that some delays in the procedure can be explained by the fact that the domestic authorities had to deal with a very complex case which involved a number of defendants and voluminous evidence. The proceedings under consideration in the present case concerned charges of organised crime which inevitably made the task of trying the accused considerably more difficult than in an ordinary criminal case (see Horych v. Poland, no. 13621/08, § 115, 17 April 2012). However, these facts by themselves cannot justify the overall length of the proceedings of almost twelve years (see, for example, Süveges v. Hungary, no. 50255/12, §§ 122-28, 5 January 2016). Having regard to its case-law on the subject, the Court considers that in the instant case the length of the proceedings was excessive and failed to meet the “reasonable time” requirement.

10.  These complaints are therefore admissible and disclose a breach of Article 6 § 1 of the Convention.

  1. APPLICATION OF ARTICLE 41 OF THE CONVENTION

11.  Regard being had to the documents in its possession and to its caselaw (see, in particular, Kalashnikov, cited above, §§ 140-43), the Court finds it reasonable to award the sums indicated in the appended table.

FOR THESE REASONS, THE COURT, UNANIMOUSLY,

  1. Declares the application admissible;
  2. Holds that this application discloses a breach of Article 6 § 1 of the Convention concerning the excessive length of criminal proceedings;
  3. Holds

(a) that the respondent State is to pay the applicant, within three months, the amounts indicated in the appended table, to be converted into the currency of the respondent State, at the rate applicable at the date of settlement;

(b) that from the expiry of the above-mentioned three months until settlement simple interest shall be payable on the above amounts at a rate equal to the marginal lending rate of the European Central Bank during the default period plus three percentage points.

Done in English, and notified in writing on 24 October 2024, pursuant to Rule 77 §§ 2 and 3 of the Rules of Court.

 Viktoriya Maradudina                                             Anne Louise Bormann
 Acting Deputy Registrar                                          President

 

 

 

Sažmi komentare
Član 6-1 | DIC
Ustavni sud je odbio žalbu podnosioca LJ.M. izjavljenu zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku, u /krivičnom postupku koji je vođen pred Višim sudom u Beogradu - posebno odeljenje u predmetu K.Po1. 17/15.
Odluka Ustavnog suda dostupna je na adresi https://ustavni.sud.rs/sudska-praksa/baza-sudske-prakse/pregled-dokumenta?PredmetId=17863
Copyright © 2024 Pravosudna akademija, Srbija