ЕВРОПСКИ СУД ЗА ЉУДСКА ПРАВА
ЧЕТВРТО ОДЕЉЕЊЕ
ОДЛУКА
Представка број 12543/18
Бранко ГАЛИЋ против Србије
Европски суд за људска права (Четврто Одељење), на заседању Одбора 10. септембра 2024. године у саставу:
Anne Louise Bormann, председница,
Branko Lubarda,
Sebastian Răduleţu, судије,
и Simeon Petrovski, заменик секретара Одељења,
Имајући у виду: представку (број 12543/18) против Републике Србије коју је 6. марта 2018. године, према члану 34. Конвенције за заштиту људских права и основних слобода (у даљем тексту: „Конвенција“), Суду поднео држављанин Србије, г. Бранко Галић (у даљем тексту: „подносилац“), рођен 1959. године, који живи у Зрењанину, а кога је заступао г. К.
Ранков, адвокат из Зрењанина; одлуку да се о притужбама према члану 6. у вези са правом на правично суђење и према члану 1. Протокола број 1. који се односи на мирно уживање имовине подносиоца, обавести Влада Србије (у даљем тексту: „Влада“), коју заступа њена заступница, гђа З. Јадријевић Младар, заступница Републике Србије пред Европсим судом за људска права, и да се остатак представке прогласи недопуштеним; Запажања страна у спору;
Након већања, одлучује како следи:
ОКОЛНОСТИ ПРЕДМЕТА
- Представка се односи на наводну повреду права подносиоца према члану 6. и члану 1. Протокола број 1 уз Конвенцију у стечајном поступку који се водио над предузећем у коме је он био једини власник, на основу законских одредаба које су накнадно проглашене неуставним од стране Уставног суда.
- У јануару 1991. године, подносилац је основао приватно предузеће „Гранд Екпорт – Импорт“ (у даљем тексту: „предузеће“), које се бавило производњом и трговином робе и пружањем услуга у области пољопривреде и живинарства.
- Како је рачун предузећа био у блокади више од три године за износ већи од 25.000.000 динара (RSD), Народна банка Србије је обавестила Привредни суд у Зрењанину, који је отворио претходни стечајни поступак и одредио рок за уплату аконтације за покриће трошкова тог поступка.
- Привредни суд је 16. јуна 2010. године отворио стечајни поступак над предузећем и, након што је закључио да не постоји интерес поверилаца и стечајног дужника за спровођење стечаја, закључио стечајни поступак и прогласио банкрот над предузећем.
- Дана 24. августа 2010. године, предузеће је избрисано из регистра привредних субјеката, а његова преостала имовина је пренета на државу на основу чл. 150-154 Закона о стечају.
- У „Службеном гласнику Републике Србије” је 25. јула 2012. године објављена одлука Уставног суда којом се поједине одредбе Закона о стечају, укључујући чл. 150-154, које уређују пренос имовине ликвидираних предузећа на државу, проглашавају неуставним.
- Дана 22. априла 2014. године, подносилац је тражио од Привредног суда у Зрењанину да преиначи своју пресуду од 16. јуна 2010. године, позивајући се на члан 61. Закона о Уставном суду којим се овлашћују лица чија су права повређена коначним појединачним актом донетим на основу општег акта да траже од надлежног органа да, у прописаном року, измени такав појединачни акт.
- Привредни суд у Зрењанину је 28. априла 2014. године одбацио захтев подносиоца као неблаговремен, јер је поднет ван рока од шест месеци који је почео да тече од дана објављивања одлуке Уставног суда у Службеном гласнику.
- Подносилац се притуживао на основу члана 6. став 1. Конвенције и члана 1. Протокола број 1. да стечајни поступак није био правичан, јер је коначна пресуда била заснована на одредбама Закона о стечају које је Уставни суд накнадно прогласио неуставним.
ОЦЕНА СУДА
- Влада је уложила приговор на статус жртве подносиоца, тврдећи да стечајни поступак није утицао на њега већ само на предузеће.
- Иако се Суд слаже да се предметни случај тиче неликвидности предузећа и преноса његове имовине на државу, он напомиње да је након окончања стечајног поступка предузеће избрисано из регистра привредних субјеката и да је, сходно томе, било немогуће да се као правно лице обрати Суду. Штавише, Суд узима у обзир неспорну чињеницу да је подносилац био оснивач и једини акционар предузећа. Сходно томе, Суд закључује да подносилац може тврдити да је жртва наводне повреде Конвенције која утиче на права предузећа (упоредити са G.J. против Луксембурга, број 21156/93, ст. 23. и 24, од 26. октобра 2000. године). Према томе, приговор Владе мора бити одбијен у том погледу.
- Влада је такође тврдила да подносилац није на одговарајући начин исцрпео делотворне домаће правне лекове, с обзиром на то да није благовремено захтевао да се оспорена одлука измени у складу са чланом 61. Закона о Уставном суду. Она је доставила 17 одлука домаћих привредних судова, донетих током 2012. и 2013. године, којима су измењене правоснажне одлуке привредних судова о отварању и затварању стечајних поступака и где су предузећа дужници наставила са радом.
- Подносилац је оспорио изјашњавање Владе о неисцрпљивању правних лекова.
- Суд констатује да члан 61. Закона о Уставном суду прописује могућност измене, у предвиђеним роковима, коначне појединачне одлуке која је донета на основу неуставног закона (видети став 7 горе). Судска пракса коју је поднела Влада говори у прилог делотворности тог правног лека у пракси (видети став 12 горе).
- Правни лек на који се Влада позвала, а који је био подобан да заштити права подносиоца на основу чланова на које се позива, био је доступан подносиоцу. Међутим, подносилац није искористио овај правни лек у складу са процедуралним захтевима прописаним Законом о Уставном суду; његов захтев за измену пресуде је одбачен као неблаговремен (видети Gäfgen против Немачке [ВВ], број 22978/05, став 143, ЕСЉП 2010). Та одлука није била произвољна нити очигледно неразумна.
Сходно томе, представка се мора одбацити на основу члана 35. ст. 1. и 4. Конвенције услед неисцрпљивања домаћих правних лекова.
ИЗ ОВИХ РАЗЛОГА, СУД, ЈЕДНОГЛАСНО,
Проглашава представку неприхватљивом.Састављено на енглеском језику и прослеђено у писаном облику 3. октобра 2024. године.
Simeon Petrovski Anne Louise Bormann
Заменик секретара Одељења Председница