Krsta Gigić i Milka Gigić protiv Srbije

Država na koju se presuda odnosi
Srbija
Institucija
Evropski sud za ljudska prava
Stepen važnosti
3
Jezik
Srpski
Datum
14.05.2024
Članovi
6
8
9
39
Kršenje
nije relevantno
Nekršenje
nije relevantno
Ključne reči
(Čl. 6) Pravo na pravično suđenje
(Čl. 8) Pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života
(Čl. 9) Sloboda misli, savesti i veroispovesti
(Čl. 39) Postizanje prijateljskog poravnanja
Broj predstavke
27722/17
Zbirke
Sudska praksa
Odluka ESLJP
Odbor
Sažetak
Подносиоци представке су се притуживали на основу чл. 6, 8. и 9. Конвенције на пропуст домаћих судова, укључујући и пропуст Уставног суда, да признају њихово право на надокнаду нематеријалне штете у вези са оштећењем надгробног споменика њихове ћерке, притом се позивајући на наводно погрешно тумачење Закона о облигационим односима.

Дана 15. августа 2023. и 3. септембра 2023. године, Суд је примио изјаве о закључењу пријатељског поравнања, које су потписале обе стране у спору, према којима су се подносиоци представке сложили да се одрекну било каквих даљих потраживања против Републике Србије у погледу чињеница које су довеле до подношења предметне представке наспрам обавезе Владе да им плати, солидарно, износ од EUR 4.500 за покривање било какве нематеријалне штете, као и трошкова и издатака.
Preuzmite presudu u pdf formatu

ЕВРОПСКИ СУД ЗА ЉУДСКА ПРАВА

ЧЕТВРТО ОДЕЉЕЊЕ

ОДЛУКА

Представка бр. 27722/17

Крста ГИГИЋ и Милка ГИГИЋ против Србије

 

Европски суд за људска права (Четврто одељење), на заседању Одбора 14. маја 2024. године у саставу:

Anne Louise Bormann, председница,
Branko Lubarda,
Sebastian Răduleţu, судије,
и Simeon Petrovski, заменик секретара Одељења,

С обзиром на горе наведену представку поднету 6. априла 2017. године,

Имајући у виду формалне изјаве о прихватању пријатељског поравнања у предметном случају,

Након већања, одлучује како следи:

ЧИЊЕНИЦЕ И ПОСТУПАК

  1. Подносиоци представке, господин Крста Гигић и госпођа Милка Гигић, држављани су Републике Србије, рођени 1947. године (г. Гигић) односно 1949. године (гђа Гигић) и живе у Коцељеви. Пред Судом их је заступао господин Б. Пајић, адвокат из Коцељеве.
  2. Владу Републике Србије (у даљем тексту: "Влада") је заступала њена заступница, госпођа З. Јадријевић Младар.
  3. Подносиоци представке су се притуживали на основу чл. 6, 8. и 9. Конвенције на пропуст домаћих судова, укључујући и пропуст Уставног суда, да признају њихово право на надокнаду нематеријалне штете у вези са оштећењем надгробног споменика њихове ћерке, притом се позивајући на наводно погрешно тумачење Закона о облигационим односима.
  4. Дана 15. августа 2023. и 3. септембра 2023. године, Суд је примио изјаве о закључењу пријатељског поравнања, које су потписале обе стране у спору, према којима су се подносиоци представке сложили да се одрекну било каквих даљих потраживања против Републике Србије у погледу чињеница које су довеле до подношења предметне представке наспрам обавезе Владе да им плати, солидарно, износ од EUR 4.500 за покривање било какве нематеријалне штете, као и трошкова и издатака. Овај износ ће бити конвертован у валуту Тужене државе по курсу важећем на дан уплате, као и било који порез који се подносиоцима представке може наплатити на ове износе, и биће исплаћен у року од три месеца од дана обавештења о одлуци коју је донео Суд да се предметни случај избрише са списка предмета. У случају да не исплати горе наведени износ у означеном периоду од три месеца, Влада се обавезала да ће на тај износ исплатити обичну камату, од истека тог периода до измирења обавезе, по стопи која је једнака најнижој каматној стопи Европске централне банке уз додатак од три процентна поена.
  5. Влада се даље обавезује да обавести домаће судове о закључењу пријатељског поравнања у предметном случају и да им достави домаћу судску праксу о правилној примени члана 200. Закона о облигационим односима у погледу захтева за накнаду нематеријалне штете у сличним околностима.
  6. Плаћање и даље мере наведене у горе наведеним изјавама ће представљати коначно решење предметног случаја.

ПРАВО

  1. Суд констатује да је пријатељско поравнање постигнуто између страна у спору. Уверен је да се поравнање темељи на поштовању људских права онако како су дефинисана према Конвенцији и протоколима уз њу, и не налази разлоге којима би био оправдан наставак испитивања представке. С обзиром на горе наведено, Суд сматра да је прикладно избрисати представку са списка предмета.

 

ИЗ ОВИХ РАЗЛОГА, СУД, ЈЕДНОГЛАСНО,

Одлучује да избрише представку са свог списка предмета у складу са чланом 39. Конвенције.

 

Састављено на енглеском језику и прослеђено у писаном облику 6. јуна 2024. године.

Simeon Petrovski
Заменик секретара Одељења

Anne Louise Bormann
Председница

 

Copyright © 2024 Pravosudna akademija, Srbija